آشنایی با انواع قرارداد های پیمانکاری ساختمان !

در دنیای امروز، قراردادها نقش مهمی در انواع کسب و کار ها دارند! مخصوصا در پروژه های ساخت و ساز و به طور عمده می توان گفت در صورت وجود مشکل در کار و عدم رعایت نکات قرارداد بین دو طرف، طرفی که خواستار قرارداد است می تواند به راحتی از طریق قانونی اقدام کند.

به طور کلی قرارداد، توافقی بین دو فرد حقیقی و یا حقوقی مانند شرکت های عمرانی است که انواع آن وجود دارد. در قرارداد ها حقوق و وظایف هر دو طرف تعیین می شود و طرفین باید طبق قرارداد پیش روند.

ما در این مقاله قصد داریم در مورد انواع قرارداد پیمانکاری پروژه های عمرانی صحبت کنیم . با ما همراه باشید .

 

پیمانکاری ساختمان یکی از واژه‌های پرکاربرد در مهندسی عمران است. پیمانکار ساختمان شخص حقیقی یا حقوقی بوده که مسئولیت خاک‌برداری، خاک‌ریزی، زیرسازی، جدول‌گذاری، آسفالت، عایق‌کاری،

ساخت، حمل‌ونقل و اجرای پروژه را در یک بازه معین به عهده می‌گیرد و در ازای آن مبلغی را دریافت می‌کند. گفتنی است معمولاً پیمانکار پروژه از طریق مزایده و مناقصه انتخاب می‌شود.

شرایط و ضوابط اجرا و تعهدات مجری و کارفرما در قرارداد پیمانکاری ساختمان مشخص می‌شود؛ پس قرارداد پیمانکاری بخش مهم پروژه شما خواهد بود. این قراردادهای پیمانکاری با توجه به شرایط 2 طرف، انواع مختلفی دارند که دانستن آن برای شما به‌عنوان صاحب پروژه ضروری است. همراهمان باشید تا انواع قرارداد پیمانی را بررسی کنیم.

  1. قرارداد پیمان مدیریت یا مدیریت پیمان (درصدی)
  2. قرارداد پیمانکاری امانی (تک عاملی)
  3. قرارداد پیمانکاری دستمزدی
  4. قرارداد پیمانکاری ساختمان مقطوع
  5.  قرارداد پیمانکاری ساختمانی بدون مصالح
  6.  قرارداد پیمانکاری ساختمانی با مصالح

 

قرارداد پیمان مدیریت یا مدیریت پیمان (درصدی)

 

قرارداد پیمان مدیریت یا مدیریت پیمان، بین کارفرما و پیمانکار منعقد می‌ شود. بر اساس آن، پیمانکار مسئولیت مدیریت و اجرای پروژه را بر عهده می‌ گیرد و دستمزد خود را به صورت درصدی از هزینه‌های اجرای پروژه دریافت می‌ کند.

در این نوع قرارداد، کارفرما کلیه مسئولیت های مربوط به مدیریت پروژه را به پیمانکار واگذار می‌ کند. این مسئولیت ها شامل تهیه نقشه ها و مشخصات فنی پروژه، تهیه براورد هزینه های مالی، انتخاب پیمانکاران فرعی، نظارت بر اجرا و تحویل پروژه به کارفرما می شود.

پیمانکار در ازای انجام این مسئولیت ‌ها، دستمزد خود را به صورت درصدی (بین 7% تا 25%) از هزینه‌ های اجرای پروژه دریافت می ‌کند.

 

قرارداد پیمانکاری امانی (تک عاملی)

 

در این قرارداد تمام مسئولیت های پروژه، بر عهده کارفرماست. در واقع کارفرما در راس امور قرار دارد و عوامل اجرائی لازم شامل نیروی انسانی، ماشین آلات و ابزار، تجهیزات و مقاطع فولادی مورد نیاز مانند میلگرد و تیرآهن را تهیه می کند.

در این نوع قرارداد، کارفرما مصالح و تجهیزات مورد نیاز پروژه را تهیه می‌ کند. پیمانکار نیز متعهد می ‌شود که با استفاده از این تجهیزات، پروژه را در مدت زمان و کیفیت مورد نظر کارفرما تحویل دهد.

این قرارداد برای برای پروژه‌ هایی که کارفرما مصالح و تجهیزات مورد نیاز را دارد، مناسب است. توجه داشته باشید که پیش از امضای قرارداد پیمانکاری ساختمان امانی، کارفرما باید با دقت آن را مطالعه کرده و در صورت وجود هرگونه ابهام یا سوال، با یک وکیل یا مشاور حقوقی مشورت کند.

 

قرارداد پیمانکاری دستمزدی

 

در این نوع قرارداد، کارفرما دستمزد و نیروی انسانی را تعیین می کند. سپس پیمانکار، مسئولیت نیروهای انسانی تعیین شده از سوی کارفرما را برعهده می گیرد. پس تمام هزینه های مربوط به مصالح، تجهیزات، نیروی انسانی و… بر عهده کارفرما خواهد بود.

این مقاطعه کاری مناسب پروژه های کوچک با اهمیت کمتر است. زیرا به مدیریت و نظارت دقیق نیاز ندارد. در قرارداد پیمانکاری دستمزدی، معمولاً مبلغ قرارداد به صورت روزانه یا هفتگی و بر اساس تعداد نفرو ساعت انجام کار محاسبه می ‌شود. در این صورت، کارفرما باید به طور روزانه یا هفتگی مبلغ قرارداد را به پیمانکار پرداخت کند.

گاهی ممکن است مبلغ قرارداد به صورت کلی و در پایان کار محاسبه شود. در این صورت، کارفرما باید پس از پایان کار و تحویل پروژه، مبلغ قرارداد را به پیمانکار پرداخت کند.

معمولاً پیمانکار متعهد می ‌شود که کار را با استفاده از نیروی انسانی ماهر و متخصص انجام دهد. در صورت عدم رعایت این تعهد، کارفرما می‌ تواند پیمانکار را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

 

قرارداد پیمانکاری ساختمان مقطوع

 

در قرارداد مقطوع، مبلغ دستمزد به صورت ثابت و بدون احتساب هزینه های اضافه مشخص می شود. پیمانکار متعهد می شود که کار را در مدت زمان معلوم و کیفیت موردنظر به کارفرما تحویل دهد. این قرارداد برای پروژه هایی که هزینه اجرای آن به طور دقیق قابل پیشبینی باشد، مناسب است.

معمولاً مبلغ قرارداد بر اساس متراژ یا حجم کار تعیین می ‌شود. در این صورت، کارفرما باید پس از پایان کار و تحویل پروژه، مبلغ قرارداد را به پیمانکار پرداخت کند. گاهی پیمانکار توافق می کند که برای هر واحد کاری، مبلغی مجزا دریافت کند.

 

قرارداد پیمانکاری ساختمانی بدون مصالح

 

در قرارداد مقطوع، مبلغ دستمزد به صورت ثابت و بدون احتساب هزینه های اضافه مشخص می شود. پیمانکار متعهد می شود که کار را در مدت زمان معلوم و کیفیت موردنظر به کارفرما تحویل دهد. این قرارداد برای پروژه هایی که هزینه اجرای آن به طور دقیق قابل پیشبینی باشد، مناسب است.

معمولاً مبلغ قرارداد بر اساس متراژ یا حجم کار تعیین می ‌شود. در این صورت، کارفرما باید پس از پایان کار و تحویل پروژه، مبلغ قرارداد را به پیمانکار پرداخت کند. گاهی پیمانکار توافق می کند که برای هر واحد کاری، مبلغی مجزا دریافت کند.

 

قرارداد پیمانکاری ساختمانی با مصالح

 

در این قرارداد، تمامی هزینه های مربوط به عملیات ساختمانی شامل بنا، تاسیسات برقی، سرمایش و گرمایش، راه اندازی، تحویل بخش ها، حصارکشی، ساخت محوطه و… بر عهده پیمانکار است. در واقع پیمانکار این هزینه ها برآورد می کند، سپس هزینه مصالح توسط کارفرما، به طور مستقیم به پیمانکار پرداخت می شود.

قرارداد پیمانکاری ساختمانی با مصالح، برای پروژه‌ هایی که کارفرما فاقد مصالح مورد نیاز باشد، مناسب است. این نوع قرارداد مسئولیت تهیه مصالح را از دوش کارفرما برداشته و فرآیند اجرای پروژه را ساده‌ تر می کند. معمولا مبلغ قرارداد نیز در پایان کار محاسبه شده و به صورت کلی پرداخت می شود.

سخن آخر

در مقاله های قبلی به صورت کامل توضیح دادیم منظور از پیمانکار چه کسی است و چه وظایفی دارد، در این مقاله اما سعی کردیم انواع قرارداد پیمانکاری را به شما معرفی کنیم. همانطور که در بخش اول توضیح دادیم، قرارداد ها مهم ترین بخش از یک پروژه به حساب می آیند که تنها مدرک شما در صورت رو به رو شدن با مشکلات قانونی، این قراردادها هستند که به جای شما صحبت می کنند و قانون هم طبق قرارداد نوشته شده عمل می کند.

ممنون که با ما همراه بودید.

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

سایر نوشته های بلاگ