منظور از سرمایه گذاری در صنعت ساختمان چیست ؟

امروزه می دانیم تنها داشتن کسب و کار نیست که موجب به ثروت رسیدن می‌شود، بلکه در کنار کار کردن باید در چندین بخش مهم سرمایه‌گذاری کنیم؛ و البته یکی از بهترین آنها سرمایه گذاری در ساخت و ساز و مسکن می باشد که یکی از بازارهای مطمئن و با سوددهی مناسب شناخته شده. سرمایه گذاری در ساخت و ساز، به عنوان یکی از روش‌های پرسود و پایدار در سرمایه گذاری می باشد. و همواره مورد توجه سرمایه گذاران حوزه ساخت قرار گرفته است.در این مقاله، به بررسی مفاهیم اصلی سرمایه گذاری در ساخت و ساز ساختمان می پردازیم. در ادامه نیز به بیان نکات کلیدی در این حوزه و روش‌های موثر برای کاهش ریسک سرمایه گذاری پرداخته خواهد شد.

برای مشاوره و راهنمایی بیشتر در این زمینه با ما در ارتباط باشید .

منظور از سرمایه گذاری در صنعت ساختمان چیست ؟

 

سرمایه گذاری در حوزه ساختمان ، به معنای سرمایه گذاری در پروژه‌های ساخت مسکن و تزریق پول در پروژه است. این پروژه‌ها شامل ساخت و ساز خانه‌ ها، آپارتمان‌ها، ویلا‌ها و دیگر املاک مسکونی ، اداری و تجاری هستند. سرمایه گذاری در این حوزه، به عنوان یک روش پرسود و پایدار در سرمایه گذاری صنعت ساختمان، مورد توجه قرار گرفته است.

ساختمان در حقیقت از اساسی‌ترین نیازهای افراد بوده و به جهت تمایل افراد به تنوع مکان زندگی، این بازار همواره دارای رونق بوده و از کسب و کارهای مهم در کشور بحساب می‌آید.

علاوه بر مورد مذکور، دلایل بسیاری وجود دارد که سرمایه گذاری در صنعت ساختمان را اهمیت می‌بخشد، مانند: وجود ریسک کم در سرمایه گذاری در حوزه ساختمان نسبت به سایر بازارها زیرا عموماً افراد برای سرمایه گذاری در حوزه ساختمان، تسهیلاتی را دریافت می‌کنند و اگر ملک افزایش پیدا کند سرمایه افزایش می‌یابد در حالیکه تسهیلاتی که برای سرمایه گذاری دریافت کرده‌اید ثابت خواهند ماند.

از نمونه وام‌ها و تسهیلاتی که در صنعت ساخت و ساز میتوان به آن اشاره کرد:

  • وام مسکن اول
  • وام مسکن با خرید اوراق بهادار
  • وام جعاله مسکن
  • وام مسکن برای بافت فرسوده

سرمایه لازم برای ساخت و ساز چقدر است؟

 

اصلی‌ترین سوالی که افراد تمام اقدامات لازم را برای یافتن پاسخی دقیق برای آن انجام می‌دهند، میزان سرمایه مورد نیاز برای ساخت و ساز است. اما لازم به ذکر است، این پرسش پاسخی قطعی نداشته و بسته به عوامل متعددی از قبیل موقعیت جغرافیایی زمین و ملک در کشور و شهری که قصد ساخت و ساز را در آن دارید، نوع مصالح و کیفیتی که برای ساخت و ساز استفاده می‌کنید، شیوه ساخت و زمانی که به این کار اقدام می‌کنید ، متفاوت است.

به طور کلی افراد با مشخص کردن فاکتورهای تاثیر گذار، سعی بر برآورد هر چه دقیق‌تر میزان سرمایه‌گذاری در ساخت را دارند. در نهایت اگر سرمایه کافی برای شروع ساخت و ساز فراهم نبود، می‌توانید از روش‌هایی مانند مشارکت در ساخت، اخذ تسهیلات بانکی و جذب سرمایه گذار استفاده نمایید.

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های هر پروژه، به ویژه پروژه‌های ساخت و ساز کلان، برآورد هزینه‌های ساخت است. هزینه‌های ساخت و ساز به دو دسته کلی هزینه‌های آشکار و هزینه‌های پنهان تقسیم می‌شوند:

  • هزینه‌های آشکار؛ هزینه‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را توسط نرم‌افزارهای مرتبط و یا مهندسین ساختمان برآورد کرد. از جمله این هزینه‌ها عبارتند از: هزینه سفت کاری ، نازک کاری ، تاسیسات الکتریک ، تاسیسات مکانیک و سازه. همچنین عوامل متعددی از قبیل موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات و نقشه ساختمان، شرایط اقتصادی، زمان ساخت و نوع طراحی در برآورد هزینه‌های آشکار برای سرمایه‌گذاری در ساخت، تاثیر مستقیم دارند.
  • هزینه‌های پنهان؛ هزینه‌هایی هستند که ممکن است در روند پروژه پیش بیایند و افراد با تکیه بر تجربه خود می‌توانند آن‌ها را تا حد خوبی برای سرمایه‌گذاری در ساخت، تخمین بزنند. برخی از این هزینه‌ها عبارتند از: هزینه اداری مانند اخذ مجوزات ، اخذ تائیدیه‌ها و هزینه دورریز و یا کمبود مصالح و مواردی از این قبیل.

در بحث سرمایه گذاری صنعت ساخت و ساز نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه ویژه ای داشته باشید مثل:

  1. بررسی بازار : بررسی بازار و تحلیل اطلاعات بازار، برای انتخاب پروژه‌های مناسب و همچنین تعیین قیمت مناسب بسیار مهم است.
  2. انتخاب موقعیت مناسب : برای ساخت پروژه‌های مسکونی، بسیار مهم است. موقعیت مناسب، شامل موقعیت جغرافیایی، امکانات عمومی و دسترسی به حمل و نقل است.
  3. انتخاب مدیر پروژه معتبر: انتخاب مدیر پروژه معتبر و با تجربه ، برای سرمایه گذاری در پروژه‌های ساخت و ساز مسکن، بسیار مهم است.
  4. تحلیل ریسک : تحلیل ریسک و انتخاب پروژه‌های با ریسک کم، برای کاهش احتمالات ضرر در سرمایه گذاری بسیار مهم است.

کلام آخر

در پایان این قسمت تاکید می‌کنیم که سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت و ساز، یک فرصت جذاب برای کسب درآمد و افزایش سرمایه است، اما همراه با آن مسئولیت‌ها و ریسک‌هایی نیز دارد. تدابیر و مشورت با متخصصان، تحقیق دقیق درباره بازار و مشارکت با تیم‌های حرفه‌ای، از اهمیت بسیاری برخوردارند. همچنین، رعایت قوانین و استفاده از شیوه‌های ساختمانی پایدار، در راستای ایجاد ارزش طولانی‌مدت و حفظ محیط زیست اهمیت دارند. با دقت، دانش و تجربه، می‌توانید به عنوان یک سرمایه‌گذار موفق در عرصه ساخت و ساز به فعالیت بپردازید.

برای ارتباط با کارشناسان و مهندسین شرکت مهندسی اسمارت بیلد می توانید با شماره 02186026461 تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

سایر نوشته های بلاگ