رامکا چیست ؟

از آنجایی که بسیاری از مناطق ایران بر روی گسل قرار دارند، زلزله یکی از حوادثی است که همیشه جان افراد زیادی را بر اثر آوار شدن ساختمان بر سرشان گرفته‌است و  اینجاست که مسئله‌ی استحکام ساختمان پر رنگ می‌شود و تبدیل به یکی از دغدغه های مهم سازنده در هر پروژه ساخت و ساز قرار میگیرد از قطعاتی که استفاده از آن استحکام سازه را تا حد زیادی افزایش می دهد…

ادامه مطلب را تا انتها بخوانید!

از قطعاتی که استفاده از آن استحکام سازه را تا حد زیادی افزایش می دهد رامکا می باشد. شاید همه‌ی ما تصور کنیم که استحکام بنا و ساختمان مستحکم آنقدر بدیهی است که کسی در رابطه با استحکام بنا سوالی نمی‌کند. اما این مسئله به دلیل ساخت و سازهای غیرقانونی باید حتماً مورد توجه و بررسی قرار بگیرد. برای بدانید رامکا چیست و چه کاربردی دارد با ماهمراه باشید .

 

رامکا چیست ؟

 

به قسمتی از سازه ستون که مشخص کننده فاصله میان قالب تا میلگرد ستون است رامکا یا پاشنه بتن می گویند. رامکا در واقع برش خورده یا به بیانی بخشی از یک میلگرد سایز ۱۰ یا ۱۲ است؛ این مقطع که طولی برابر با طول ستون دارد، نقش تعیین کنندگی فاصله بین قالب و میلگرد ستون را خواهد داشت. میلگرد رامکا نوعی از مقاطع فولادی آجدار و پرکاربرد می باشد که در طبقات مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد .رامکا برای هم راستا نگه داشتن ستون ها و تیرهای بتنی کاربرد دارد.

استفاده از رامکا سبب قرار گرفتن ستون های ساخته شده در سازه در یک راستا می باشد. رامکا به دو دسته بتنی و فولادی تقسیم بندی شده که استفاده از رامکای فولادی به جهت امکان از بین رفتن پوشش بتنی بر روی آرماتور و خاموت ها در آن، توصیه نمی شود. در ادامه با رامکا و نحوه اجرای آن آشنا خواهیم شد.

 

 

از اصلی ترین کاربردهای میلگرد رامکا می توان به دو مورد زیر اشاره کرد

 

 • حفظ ابعاد دقیق مقاطع بتنی: ساختمان مانند ستون ها و دیوار‌ها. لازم به ذکر است که جهت حفظ ابعاد دقیق، نمی توان به اسپیسرها تکیه کرد؛ چرا که امکان جا به جایی آن ها در حین بتن ریزی زیاد است.
 • کنترل هم راستایی ستون های موجود در طبقات مختلف: در واقع تعبیه کردن رامکا باید به صورتی باشد که ستون ها، دیوارها و سقف ها با سطح خارجی مقاطع مشابه در طبقات پایین تر نیز هم راستا باشند.
 • کنترل کردن نیروهای برشی
 • کاهش ضخامت
 • مقاومت در برابر انبساط های حرارتی
 • ایجاد استحکام و قدرت و تقویت بتن

 

انواع میلگرد رامکا

 

میلگردها، ورای طبقه بندی اصلی در دسته های A1، A2،A3 و A4، از نظر کاربرد، تقسیم بندی متنوعی دارند. در همین رابطه، میلگرد رامکا نیز با توجه به نوع کاربری و مکان مورد استفاده، از انواع گوناگونی برخوردار است که در ادامه به معرفی آن‌ها می پردازیم:

 • رامکا فولاد کربنی (رامکا فولاد کربن، متداول‌ترین نوع رامکا است که با نام میله‌ی سیاه هم شناخته می شود. این مقطع در مناطق با رطوبت بالا کاربرد دارد.)
 • رامکا تقویت کننده ورق فلز (این نوع رامکا که از ورق فولادی ساخته شده است، برای تقویت راه پله ها و سقف ها مورد استفاده قرار می گیرد.)
 • رامکا فولاد ضد زنگ ( رامکا ضد زنگ مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد و بسیار مقرون به صرفه است)
 • رامکا روکش اپوکسی (رامکا با رو کش اپوکسی مقاومت بسیار زیادی در برابر خوردگی دارد و در مناطقی که با آب نمک در تماس است استفاده می شود)

 

نکات مهم در اجرای رامکا

 

 • اجرای رامکا باید با دقت بالایی باشد چرا که رامکا در قسمت پایینی ستوون تعبیه شده است.
 • رامکا بخشی از ستون بوده و از همین رو باید در بتن ریزی و میزان آن دقت لازم را داشت تا اینگونه ستون دچار مشکل نشود.
 • روش اجرای رامکا باید به صورت یکپارچه بوده و هیچگونه درزی در هنگام اجرای آن وجود نداشته باشد. زمانی که حتی فاصله بین دو درز کم باشد، وجود آن غیرمجاز است. اهمیت این موضوع در مناطق زلزله خیز بیشتر خواهد بود.
 • از رامکا های فولادی نباید در مناطق دارای آب و هوای مرطوب و بارانی استفاده شود چرا که سبب خوردگی شده و به ستون آسیب وارد می کند.
 • زمانی که بتن در ساخت ستون ها به صورت دستی تهیه شده باشد، بهتر است از بتن رقیق تر استفاده شود. به این ترتیب قالب به خوبی پر خواهد شد. برای تهیه بتن رقیق تر باید از عیار سیمان بیش تری استفاده کرد.

آموزش بستن رامکا

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

سایر نوشته های بلاگ